Azərbaycanda ilk dəfə böyük işçi heyəti üçün məsafədən işləmək imkanı yaradan “FLEXcellence” proqramının tətbiqinə başlanılıb
İnformasiya, kommunikasiya və yüksək texnologiyalar sahəsində fəaliyyət göstərən Azerconnect şirkəti ölkəmizdə ilk dəfə böyük işçi heyəti üçün məsafədən (distant) iş rejiminin optimal idarə edilməsini təmin edən innovativ “FLEXcellence” proqramının tətbiqinə başlayıb. Proqramın adı İngilis dilindəki “Flexible Excellence” söz birləşməsindən götürülüb və “Çevik mükəmməllik” mənasını ifadə edir. Şirkət bu proqramın yaratdığı imkanları öz əməkdaşları, eləcə də xidmət göstərdiyi təşkilatların əməkdaşları üçün təklif etməkdədir.
İş yeri və iş vaxtının idarə olunması ilə bağlı proqramın yaratdığı imkanlar müvafiq əmək fəaliyyəti üzrə məhsuldarlığa heç bir neqativ təsir olmadan işçiyə məsafədən (distant) işləmək seçimi verir. Bu isə öz növbəsində şirkətə fəalliyyətini uğurlu beynəlxalq təcrübəyə uyğun innovativ həllərin tətbiqi ilə optimallaşdırmaq, o cümlədən COVİD-19 pandemiyasının yaratdığı yeni normallıqlar şəraitində daha təhlükəsiz əmək şəraitini təmin etmək imkanı verir.
Şirkətin İnsan Resursları üzrə Baş müdiri Mətanət Babayeva bildirib ki, proqram ənənəvi iş yeri və iş vaxtı anlayışlarına fərqli bir yanaşmanı təqdim etməkdədir. “Tətbiq etdiyimiz hibrid iş modelinə əsasən, hər bir əməkdaş birbaşa rəhbəri ilə öncədən razılaşdırmaqla şirkətin inzibati ofislərində iş masasını xüsusi proqram vasitəsilə rezervasiya edib həftə ərzində müəyyən günlərdə ofisdən də çalışa bilər. Hibrid modelin tətbiqi əməkdaşlarımızın həm məsafədən işləməsi, həm də onlar arasında komanda işinin, sosiallaşmanın dəstəklənməsini təmin edir. Bu modelin tətbiqi daha çevik bir iş mühiti yaratmaqla bərabər yeni bir korporativ mədəniyyətin formalaşmasına da zəmin yaradacaqdır”-deyə Mətanət Babayeva bildirib.
Şirkətin Baş direktoru Emil Məsimov layihənin uğurundan danışaraq qeyd edib ki, İKT sahəsində fəaliyyət göstərən şirkət olaraq Azerconnect çevik idarəetmə mexanizmlərinin tətbiqində müasir texnologiyalardan maksimum faydalanmağa çalışır. “FLEXcellence” proqramı da məhz belə müasir texniki həllər sayəsində mümkün olub. Ehtiyatla yanaşdığımız bu dəyişiklik COVİD-19 pandemiyasının yaratdığı məcburiyyətlər fonunda uğurla sınaqdan keçirilib. İlkin nəticələr onu deməyə əsas verir ki, proqram təkcə səmərəli idarəetməyə deyil, həmçinin işçi heyətinin maddi rifahı, iş və şəxsi həyat balansının qorunmasına da öz ciddi töhfəsini verməkdədir”- deyə Emil Məsimov bildirib.
Azerconnect ölkəmizdə dinamik inkişaf edən İKT və yüksək texnologiyalar sahəsində fəaliyyət göstərən ilk B2B (Business-to-Business - Biznesdən biznesə) şirkətdir. 2013-cü ildə təsis edilmiş şirkət beynəlxalq standartlara uyğun olaraq İKT xidmətlərinin geniş çeşidini təqdim etməkdədir.
Azerconnect müxtəlif sahələrdə və ölkələrdə fəaliyyət göstərən NEQSOL Holding beynəlxalq şirkətlər qrupunun tərkibinə daxildir. NEQSOL Holding-in tərkibində olan şirkətlərin fəaliyyəti Böyük Britaniya, ABŞ, Türkiyə, Azərbaycan, Ukrayna, Gürcüstan, Qazaxıstan, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və s. ölkələrdə enerji, telekommunikasiya, yüksək texnologiyalar və tikinti sahələrini əhatə edir.

For the first time in Azerbaijan, the “FLEXcellence” program for large staff’s remote work launched
For the first time in Azerbaijan, Azerconnect, a company operating in the realms of information, communication, and high technologies, has launched an innovative program, “FLEXcellence,” that provides effective remote work regime management for large teams. The name of the program has been derived from the English phrase “Flexible Excellence.” Azerconnect offers the opportunities created by this program both to its employees and employees of the organizations it serves.
Opportunities created by the program for managing workplace and working time provide employees with an option to work remotely without any negative impact on the productivity of specific work activity. In turn, this allows the company to optimize its activities by applying innovative solutions in line with successful international experience and provide safer working conditions in the new normality created by the COVID-19 pandemic.
Matanat Babayeva, Chief Human Resources Officer at Azerconnect, said the program represents a different approach to the traditional concepts of the workplace and working time. “Based on the introduced hybrid work model, each employee can reserve a desk in the company’s administrative offices using a special program and work from the office on certain days of the week with the prior consent of the immediate supervisor. The introduction of the hybrid model allows our employees to work remotely as well as ensures support for teamwork and socialization among them. Along with the creation of a more flexible work environment, the application of this model will also pave the way for the formation of a new corporate culture,” said Matanat Babayeva.
Speaking about the success of the project, Chief Executive Officer Emil Masimov noted that as a company operating in the ICT sector, Azerconnect is eager to benefit from the most modern technologies while introducing flexible management mechanisms. “The “FLEXcellence” program has become possible thanks to such modern technical solutions. This change that we have handled with care was successfully tested amid the needs created by the COVID-19 pandemic. Preliminary results allow to say that the program both contributes to effective management and to the well-being of staff and the life-work balance,” said Emil Masimov.
Azerconnect is the first B2B (Business-to-Business) company operating in the dynamically developing ICT and high technologies sectors in the country. Launched in 2013, the company provides a wide range of ICT services in line with international standards.
Azerconnect is part of NEQSOL Holding, an international group of companies with business areas covering energy, telecommunications, high-tech, and construction industries in the UK, the USA, Turkey, Azerbaijan, Ukraine, Georgia, Kazakhstan, the UAE, and more.