Azerconnect şirkəti CIDC-2023 tədbirini dəstəklədi
Azerconnect şirkəti oktyabrın 26-27-də Bakı Konqres Mərkəzində Azərbaycanda ilk dəfə baş tutmuş “Critical Infrastructure Defence Challenge 2023” (CIDC-2023) kiberfestivalını dəstəkləyib.
Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti və Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmiş kiberfestival dövlət və özəl qurumlar, kritik infrastrukturlar, müxtəlif sektorlar üzrə əməkdaşların İT üzrə təcrübə, bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi, dövlət və özəl sektorlararası şəbəkələşmə və koordinasiyanın gücləndirilməsi məqsədilə təşkil olunub.
Dövlət və özəl sektorda müxtəlif qurumların rəhbərlərinin iştirakı ilə keçirilmiş açılış mərasimində Azerconnect şirkətinin baş direktorunun müavini Dövlət Dövlətov çıxış edib. “Qlobal informasiya mühitinin bir-birinə daha çox bağlı və mürəkkəbləşdiyi şəraitdə milli rəqəmsal resursların və informasiya sistemlərinin mühafizəsi kritik əhəmiyyətli məsələyə çevrilir. Azərbaycanda İKT sahəsində iri işəgötürənlərdən biri olaraq biz öz növbəmizdə bu sahənin inkişafına öz töhfəmizi verərək fəal əməkdaşlığa hazırıq və bu səbədən bugünkü tədbirə böyük maraqla qoşulmuşuq”- deyə Azerconnect şirkətinin baş direktorunun müavini Dövlət Dövlətov qeyd edib.
“CIDC-2023” tədbiri çərçivəsində Dövlət Dövlətov həmçinin "Kritik informasiya infrastrukturlarının kibermüdafiəsində effektivlik necə təmin edilməlidir?" mövzusunda keçirilən panel müzakirəsində spiker qismində də iştirak edib. Dövlər Dövlətov Azerconnect şirkəti tərəfindən telekommunikasiya sektorunda kibertəhlükəsizlik ekosisteminin gücləndirilməsi məqsədilə atılan addımları barədə danışıb.
“CIDC-2023” tədbirinin bağlanış mərasimində tərəfdaşlar və sponsorlara sertifikatlar təqdim olunub. Qeyd edək ki, Azerconnect şirkəti CIDC-2023 tədbirini Brilyant sponsor qismində dəstəkləyib.
Qeyd edək ki, tədbirdə Azərbaycanda ilk dəfə kiberhücumların simulyasiyası ilə virtual kibermüharibə yarışı da keçirilib.
Azerconnect müxtəlif ölkələrdə enerji, telekommunikasiya, yüksək texnologiyalar və tikinti sahələrində fəaliyyət göstərən NEQSOL Holding beynəlxalq şirkətlər qrupunun tərkibinə daxildir.

Azerconnect supported CIDC-2023
Azerconnect had the honor of supporting the inaugural "Critical Infrastructure Defence Challenge 2023" (CIDC-2023) cyber festival, held at the Baku Congress Center in Azerbaijan on October 26-27.
The primary objective of the event, co-organized by The State Service of Special Communication and Information Security of the Republic of Azerbaijan and the State Security Service, was to enhance the information security expertise, knowledge, and skills of employees from state institutions, critical infrastructures, and other various sectors. Additionally, it aimed to strengthen collaboration and coordination between the public and private sectors.
Dovlat Dovlatov, Deputy CEO of Azerconnect, delivered a speech at the opening ceremony, attended by the heads of various institutions in the public and private sector. "In a world where the global information environment is becoming increasingly interconnected and intricate, the protection of national digital assets and information systems becomes paramount. As one of the most prominent employers in the ICT sector in Azerbaijan, we are poised for active collaboration and are committed to contributing to the advancement of the field. It is for this very reason that we approach today's event with keen enthusiasm," stated Dovlat Dovlatov, Deputy CEO of Azerconnect.
As part of the event, Mr. Dovlatov participated as a panelist in the discussion on "How to Ensure Effectiveness in Cyber Defense of Critical Information Infrastructures?" Mr. Dovlatov discussed the measures Azerconnect has implemented to bolster the cybersecurity ecosystem within the telecommunications industry.
During the closing ceremony of the CIDC-2023, certificates were presented to partners and sponsors. It should be noted that Azerconnect distinguished itself by undertaking the role of a diamond sponsor for the event.
It's noteworthy that the event also hosted a virtual cyber war competition, simulating cyber-attacks, marking its first time in Azerbaijan.
Azerconnect is part of NEQSOL Holding, an international group of companies operating in several countries across the energy, telecommunications, hi-tech, and construction industries.