Azerconnect Group və NVIDIA arasında tərəfdaşlıq müqaviləsi imzalanıb
Azərbaycanın İKT şirkəti Azerconnect Group və ABŞ-nin texnologiya şirkəti NVIDIA arasında GeForce NOW tərəfdaşlıq müqaviləsi imzalayıb. Müqavilə Azerconnect Group-un baş direktoru Emil Məsimov və NVIDIA-nın baş vitse-prezidenti Cef Fişer tərəfindən ABŞ-nin San-Xose şəhərində keçirilən görüşdə imzalanıb.
“NVIDIA ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində GeForce NOW platformasını Azərbaycana gətirməkdən məmnunuq. Bu addım Azerconnect Group-un ağıllı rəqəmsal xidmətlər portfelini genişləndirmək öhdəliyinə sadiqliyini göstərir”, - deyə Azerconnect Group-un baş direktoru Emil Məsimov bildirib.
NVIDIA-nın bulud üzərindən oyun texnologiyası olan GeForce NOW güclü RTX qrafik prosessorları vasitəsilə müxtəlif cihazlarda 120 FPS ( saniyədə 120 kadradək) və 4K keyfiyyətində oyun təcrübəsi təqdim edir. Xidmət hazırda 2,000-dən çox oyunu dəstəkləyir və bir platformada Game Pass oyunları da daxil olmaqla Epic Games, Steam, Ubisoft və Xbox kimi oyun kitabxanalarına qoşulma imkanı verir. GeForce NOW xidməti sayəsində Azərbaycanda minimal gecikmə ilə bulud oyun təcrübəsi təqdim ediləcək və bu da oyunçulara ən son oyunları texniki göstəriciləri yüksək olmayan cihazlarda belə oynamağa imkan verəcək.
“Azerconnect Group-un GeForce NOW tərəfdaşlığı vasitəsilə Azərbaycanda bulud üzərindən oyun xidmətlərinə çıxışın genişləndirilməsinə dair addımların yüksək dəyərləndiririk. Tərəfdaşlıq nəticəsində Azerconnect Group NVIDIA RTX texnologiyası ilə dəstəklənən son nəsil oyun təcrübəsini daha geniş auditoriyaya təqdim edəcək”, - deyə NVIDIA-nın telekommunikasiya sahəsində biznesin inkişafı üzrə qlobal vitse-prezidenti Kris Penrouz qeyd edib.
ABŞ-yə səfər çərçivəsində Azerconnect Group-un baş direktoru Emil Məsimov və şirkət nümayəndələri, həmçinin Kris Penrouzun rəhbərlik etdiyi NVIDIA komandası ilə görüş keçirib. Görüşdə ağıllı şəbəkə, süni intellekt fabriki və süni intellekt əsaslı 6G infrastrukturu sahələrində imkanların gücləndirilməsi müzakirə edilib, Azərbaycanın texnoloji inkişafının növbəti mərhələsi üçün əməkdaşlıq sahələri nəzərdən keçirilib.

Azerbaijan’s ICT company Azerconnect Group and American technology company NVIDIA have signed a GeForce NOW Alliance Partnership agreement. The agreement was signed by Emil Masimov, Azerconnect Group CEO, and Jeff Fisher, NVIDIA Senior Vice President, in San Jose, California.
“Through our collaboration with NVIDIA, we are pleased to bring GeForce NOW to Azerbaijan. This launch also reflects our commitment to expanding our company’s intelligent digital services portfolio,” Azerconnect Group CEO Emil Masimov said.
GeForce NOW is NVIDIA’s cloud gaming service that brings high-performance PC gaming to virtually any device by streaming games at up to 4K resolution and 120 FPS from powerful GeForce RTX-class GPUs in the cloud. To date, the service supports more than 2,000 titles and the capability to connect to game libraries such as Epic Games, Steam, Ubisoft and Xbox, including supported Game Pass titles — all in one place. Through the GeForce NOW Alliance, Azerconnect Group will be able to deliver the low-latency, cloud gaming experience in Azerbaijan, enabling gamers to enjoy the latest titles without needing the latest hardware.
“It is a pleasure to recognize Azerconnect Group’s commitment to expanding cloud gaming access in Azerbaijan through the GeForce NOW partnership. By joining the GeForce NOW Alliance, Azerconnect Group is bringing world-class gaming experiences powered by NVIDIA RTX technology to wider audiences. NVIDIA Global VP of Business Development for Telecommunications Chris Penrose said.
During the recent visit to the US, Emil Masimov, Azerconnect Group CEO, and company representatives met with the NVIDIA team led by Chris Penrose, Global VP of Business Development for Telecommunications and discussed strengthening capabilities in network intelligence, AI factory, and AI-native 6G infrastructure, unlocking new opportunities for the next phase of Azerbaijan’s technological evolution.