Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi və Azerconnect şirkəti arasında əmək bazarının tələblərinə uyğun kadr hazırlığının dəstəklənməsi məqsədilə Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memorandum kadr ehtiyaclarının öyrənilməsi, razılaşdırılmış ixtisaslar üzrə kadr hazırlığının təşkil edilməsi və tədris proqramlarının hazırlanması istiqamətində birgə əməkdaşlığı nəzərdə tutur.
Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Valeh Mirzalıyev bildirmişdir ki, “İşəgötürənlərin peşə təhsili və təlimi sisteminə inteqrasiyası strateji hədəflərdən biridir. Peşə təhsil müəssisələri əmək bazarının ehtiyaclarına uyğun kadrların hazırlanması istiqamətində işəgötürənlərlə müxtəlif səviyyələrdə əməkdaşlıq etməkdə hər zaman maraqlıdır. Bu istiqamətdə birgə əməkdaşlıq peşə təhsil müəssisələrinin real iş təcrübəsinə əsaslanan kadr hazırlığına dəstək göstərəcək.”
Azerconnect şirkətinin Baş direktoru Emil Məsimov qeyd etmişdir ki, “İKT sahəsində çalışan ən böyük işəgötürənlərdən biri olaraq yerli əmək bazarının fərqli imkanlarının öyrənilməsi və şirkətimizə peşəkar işçi qüvvəsinin cəlb edilməsini daim diqqət mərkəzində saxlayırıq. İnanırıq ki, Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi ilə dövlət-özəl əməkdaşlığı formatında qurulan münasibətlərimiz peşə təhsilli vətəndaşlarımızın İKT sektorunda əmək fəaliyyətinə cəlb olunmasına, eləcə də yerli əmək bazarının potensialının daha da güclənməsinə öz töhfəsini verəcəkdir”.
Qeyd edək ki, artıq əməkdaşlıq çərçivəsində “Ön ofis/satış təmsilçisi”, “İPTV üzrə quraşdırma mütəxəssisi” və “Əlaqə Mərkəzi Operatoru” istiqamətləri üzrə təlimlərin icrasına başlanılıb. Təlimlər ənənəvi və ya hibrid formatda (həm onlayn, həm də ənənəvi) sahə üzrə çalışan mütəxəssislər tərəfindən tədris edilir. Təlimlərin keçirilməsində nəzəri biliklərlə bərabər, praktiki bacarıqların verilməsinə xüsusi önəm verilir.
İl ərzində əmək bazarının dəyişən ehtiyaclarını nəzərə alaraq, bir sıra yeni təlimlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Eyni zamanda uzunmüddətli perspektivdə peşə təhsil müəssisələri tərəfindən bu tipli təlimlərin davamlı olaraq keçirilməsi planlaşdırılır.

State Agency on Vocational Education and Azerconnect Company sign Memorandum of Understanding
The State Agency on Vocational Education and Azerconnect Company have signed a Memorandum of Understanding to support the workforce development in compliance with the demands of the labor market. The memorandum envisages joint cooperation in the study of staffing needs, organization of trainings in agreed specified areas and development of curricula.
“Attracting employers into the system of vocational education and training is one of our strategic goals. Vocational education institutions always take interest in cooperating with employers at various levels to develop personnel in response to the needs of the labor market. Joint cooperation in this direction will help these institutions to train personnel with hands-on experience”, noted Valeh Mirzaliyev, Director of the State Agency on Vocational Education.
“As one of the largest employers in the field of ICT, we always focus on studying different opportunities of the local labor market and involving professional staff to our company. We believe that our relations with the State Agency on Vocational Education in a public-private partnership format will contribute to the employment of our citizens with a vocational education background in the ICT sector and further strengthen the potential of the local labor market”, said Emil Masimov, General Director of  Azerconnect.
It is worth noting that trainings on "Front office / sales representative", "IPTV installation specialist" and "Contact Center Operator" have already started within the framework of the cooperation. The trainings are taught using traditional or hybrid formats (face-to-face or online) by relevant professionals. Along with theoretical knowledge, special attention is paid to the formation of practical skills.
In the light of the changing needs of the labor market, a number of new trainings will be conducted during the year. Moreover, vocational education institutions intend to continue similar training sessions over a long-term horizon.