Dünya Bankı tərəfindən hazırlanan “Azərbaycanda qadınların məşğulluğu qarşısında maneələrin aradan qaldırılması” adlı hesabatda “Azerconnect Group”un müxtəliflik, bərabərlik, inklüzivlik və mənsubiyyət (MBİM) prinsiplərinin təşviqi istiqamətində icra etdiyi strategiyaya geniş yer ayrılıb. Hesabatda şirkətin insan kapitalının idarəolunması, qadınların məşğulluğunun dəstəklənməsi sahəsində layihələri, tətbiq etdiyi çevik iş mexanizmlərindən bəhs edilib. Bildirilib ki, MBİM yanaşması “Azerconnect Group”da qadınların texniki vəzifələrə işə qəbulunun əhəmiyyətli dərəcədə artmasına töhfə verib.
Qeyd edək ki, Dünya Bankının hesabatı “Azərbaycanda qadınların məşğulluğu və karyera inkişafında nümunəvi liderlik” adlı tədbirdə təqdim olunub. Hökumət, özəl sektor, vətəndaş cəmiyyəti və akademik dairələrdən nümayəndələrin qatıldığı tədbirdə ölkəmizdə qadınların məşğulluğunun inkişaf etdirilməsi yolları müzakirə edilib.
“Azerconnect Group”un İnsan resursları üzrə baş müdiri Mətanət Babayevə çıxışında gender bərabərliyi və inklüziv mühitin inkişafı ilə bağlı şirkətin strategiyası, həmçinin qadınların səlahiyyətləri, onların liderlik bacarıqlarının artırılmasına yönələn layihələr barədə ətraflı məlumat verib. Eyni zamanda, əməkdaşlara həm ofisdən, həm də məsafədən işləməyə imkan verən “Flexcellence” proqramı, onun xüsusi ilə qadınların rifahı və məhsuldarlığına təsiri barədə danışılıb.
Xatırladaq ki, iki il ardıcıl olaraq nüfuzlu “Top Employers Institute” tərəfindən “Ən Yaxşı İşəgötürən” kimi seçilən yeganə yerli şirkət olan “Azerconnect Group” cari ildə, həmçinin BMT-nin İnkişaf Proqramı tərəfindən “Gender İnklüziv İş yeri” mükafatına layiq görülüb.

Azerconnect Group’s comprehensive strategy for promoting diversity, equity, inclusion, and belonging (DEIB) has been highlighted in the World Bank’s report titled ‘Breaking Barriers to Women’s Employment in Azerbaijan.’ This report underscores the company’s projects in the field of human capital management, support for women’s employment, and the introduction of flexible work arrangements. It is noted that the DEIB approach has significantly contributed to the increase in the recruitment of women to technical positions at Azerconnect Group.
World Bank’s report was presented at the event ‘Exemplary Leadership in Women's Employment and Career Development in Azerbaijan,’ which brought together representatives from the government, private sector, society and academic circles to discuss the ways to develop women's employment in our country.
Matanat Babayeva, Chief Human Resources Officer at Azerconnect Group, provided a detailed overview of the company's strategy regarding the development of gender equality and inclusive environment, as well as projects aimed at increasing women's empowerment and leadership skills. Among these, the ‘Flexcellence’ program, which allows employees to work both from the office and remotely, and its impact on women's well-being and productivity, was discussed.
Azerconnect Group, the only local company selected as the Top Employer by the prestigious ‘Top Employers Institute’ for two consecutive years, was also awarded the ‘Gender Inclusive Workplace’ Award by the UN Development Program this year.