Ölkənin aparıcı İKT şirkəti “Azerconnect Group” Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyata keçidi sürətləndirmək məqsədilə həyata keçirilən “4Sİ Akademiyası - Milli Proqram”ın tərəfdaşı oldu. Layihə vətəndaşların dördüncü sənaye inqilabı texnologiyaları sahəsində bilik və bacarıqlarının artırılması, həmçinin peşəkar kadrların inkişafının dəstəklənməsi üçün icra olunur.
İqtisadiyyat Nazirliyi tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM), Elm və Təhsil Nazirliyi tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondu və “Coursera” şirkətinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Milli Proqram”ın rəsmi açılış mərasimi keçirilib. Dövlət, özəl sektor və akademik dairələrdən 100-dən çox nümayəndənin qatıldığı tədbirdə “Azerconnect Group”un kommersiya üzrə baş müdiri Müşfiq Əliyev çıxış edib, yeni texnologiyalar, xüsusilə süni intellekt əsaslı həllər sahəsində reallaşdırılan innovativ layihələr barədə geniş məlumat verib: “Texnologiyanın sürətlə inkişaf etdiyi dövrdə ölkələrin rəqabət qabiliyyəti yalnız texniki imkanlarla deyil, eyni zamanda insan resurslarının potensialı ilə müəyyən olunur. Qabaqcıl texnologiyaların effektiv istifadəsi və davamlı inkişafı üçün yüksəkixtisaslı, çevik düşüncəli və innovasiyalara açıq insanların olması olduqca önəmlidir. Bu baxımdan həyata keçirdiyimiz layihələr ölkədə texnoloji tərəqqinin sürətlənməsinə töhfə verməklə yanaşı, insan kapitalının inkişafı və yeni bacarıqların formalaşması baxımından da strateji əhəmiyyət kəsb edir”.
Qeyd edək ki, İKT və yüksək texnologiyalar sahəsində yerli mütəxəssislərin hazırlanması, ölkənin rəqəmsal iqtisadiyyat ekosisteminin gücləndirilməsi “Azerconnect Group”un dayanıqlı inkişaf strategiyasının əsas istiqamətlərindən biridir. Şirkət müvafiq sahələrdə layihə və təşəbbüsləri dəstəkləməklə ölkədə peşəkar kadrların formalaşması, insan kapitalının gücləndirilməsinə töhfə verir. “Azerconnect Group” güclü İKT infrastrukturu və təqdim etdiyi innovativ həllərlə Azərbaycanın rəqəmsal iqtisadiyyatının inkişafı, ölkənin regionunun texnoloji mərkəzinə çevrilməsində mühüm rol oynayır.
Xatırladaq ki, “4Sİ Akademiyası - Milli Proqram”ı çərçivəsində on minlərlə istifadəçi ödənişsiz süni intellekt, maşın öyrənməsi, big data, data analitika, blokçeyn və bulud texnologiyaları, proqramlaşdırma dilləri, eləcə də liderlik, şəxsi inkişaf və kommunikasiya daxil olmaqla, ümumilikdə 8000-ə qədər kurs və proqramlara qoşula biləcək. İstifadəçilər bir il ərzində Oksford, Stenford, Yel, Dyuk, London, Mançestr, həmçinin “Microsoft”, “Google”, “Meta”, IBM, “AWS”, “Oracle”, “Gitlab” kimi dünyanın 350-yə yaxın ən nüfuzlu universitet və aparıcı texnologiya şirkətlərinin təlimlərindən yararlana biləcəklər. Proqram çərçivəsində “Coursera” platformasında ən çox müraciət olunan 2500 kurs süni intellektin köməyi ilə Azərbaycan dilində altyazı ilə müşayiət olunur. Təlimləri uğurla tamamlayanlar beynəlxalq sertifikatlar əldə edirlər. Proqrama qoşulmaq istəyən vətəndaşlar müvafiq linkə keçid edərək qeydiyyatdan keçə bilərlər.

The country’s leading ICT company Azerconnect Group becomes a partner of ‘4SI Academy – National Program’ implemented to accelerate the transition to a digital economy in Azerbaijan. The project aims to increase the knowledge and skills of citizens in the field of fourth industrial revolution technologies, as well as to support the development of professional talent.
At the event, attended by over 100 representatives from the public sector, private industry, and academia, Mushfig Aliyev, Chief Commercial Officer of Azerconnect Group, delivered a speech on the company’s innovative projects in new technologies, particularly AI-based solutions. “In an era of rapid technological advancement, a country’s competitiveness depends not only on technical capabilities but also on the potential of its human resources,” he stated. “For the effective adoption and sustainable development of advanced technologies, it is crucial to have highly qualified, adaptable, and open-minded professionals. In this context, our projects not only accelerate technological progress in the country but also hold strategic importance for developing human capital and fostering new skills.”
Training local specialists in the field of ICT and high technologies, strengthening the country's digital economy ecosystem is one of the main directions of the sustainable development strategy of Azerconnect Group. The company contributes to the formation of professionals in the field of ICT and the development of human capital by supporting projects and initiatives in relevant fields. With its strong ICT infrastructure and innovative solutions, Azerconnect Group plays an important role in the development of the digital economy of Azerbaijan and its transformation into a technological center of the country's region.
The National Program is jointly organized by the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of Economy, the Education Development Foundation under the Ministry of Science and Education, and the Coursera company. Within the framework of the project, tens of thousands of people will be able to join up to 8,000 courses and programs in total for free, including artificial intelligence (AI), machine learning, big data, data analytics, blockchain and cloud technologies, programming languages, as well as leadership, personal development and communication. Users will be able to benefit from training from about 350 of the world's most prestigious universities and leading technology companies, such as Oxford, Stanford, Yale, Duke, London, Manchester, as well as Microsoft, Google, Meta, IBM, AWS, Oracle, Gitlab, for a year. As part of the program, the 2,500 most popular Coursera courses come with Azerbaijani subtitles powered by AI. Participants who complete the courses successfully will earn internationally recognized certificates. Anyone interested in joining can register by clocking the link provided.